Královna hor (tschechisch)

Královna hor

Archa (Zlín) 2021

Translated to Czech by Magdaléna Štulcová

320 Pages

ISBN 978-80-87545-77-5

https://plnoknih.cz/daniel-wisser-kralovna-hor-2

https://www.databazeknih.cz/knihy/kralovna-hor-478921

Není to román, není to novela, není to povídka. Je to strhující záznam boje – ne o život, ale o smrt. O vlastní smrt.
Představte si, že jste úspěšný mladý podnikatel v oboru IT, je vám 27, máte vše, nač si vzpomenete. Jedete na motorkářský výlet, zastavíte na pumpě a najednou vám přestanou sloužit nohy. Záhy to odezní, ale pak se to vrací a čím dál častěji. Takhle se projevuje roztroušená skleróza, jedna z nejzákeřnějších nevyléčitelných onemocnění.
Knihu napsal Rakušan Daniel Wisser, který pracoval jako ošetřovatel pacientů s touto diagnózou a v knize zachytil trpký osud pana Turina.
A proč píšu o boji o smrt. Bohužel je to tak, pan Turin totiž již nechce žít, ví, že boj o život je marný, tak bojuje alespoň o důstojnou smrt.
Problém eutanázie nebo chcete-li asistované sebevraždy mají vyřešený v několika málo státech, Švýcarsku, Holandsku, v USA ve státě Oregon. Pan Turin to ví, a dokud mu slouží alespoň nějaké smysly, tak se snaží na všech frontách, aby mu byl tento čin umožněn.
Wisser zvolil styl, na jaký jsem v literatuře zatím nenarazil. Vše je zapsáno formou dialogových útržků, ať už skutečných s lékaři, ošetřovatelkami a dalšími pacienty, členy rodiny nebo fiktivních, které se odehrávají pouze v Turinově mysli nebo jeho snech.
A právě tento originální jazyk knihu nakopává do literárních výšin.
S nějakým panem Turinem se každý z nás ve svém nejbližším okolí, ve své rodině, potkal, právě potkává nebo zcela jistě jednou potká. Je to tak. Příběhy jsou to smutné, strašně smutné a taková je i tato kniha. Ale věřte mi, stojí za to !!

(Petr Kravánek, September 2021)

http://rkknihy.cz/2021/08/30/daniel-wisser-kralovna-hor/